Най-значимите пропуснати дузпи

Във вълнуващият свят на футбола има моменти, които остават в паметта на феновете завинаги. Едни от запомнящите се моменти са свързани с пропуски при изпълнения на дузпи – важни моменти, които често са определяли изхода на мачове и турнири.

В тази статия ще разгледаме някои от значимите пропуснати дузпи в историята на футбол.

Зад прякорите на известните бразилски футболисти

Роберто Баджо(Финал на СП 1994): На Световното първенство през 1994г. в САЩ, където българският футбол изживя своя футболен връх, ще се запомни с пропуска на един от най-гениалните и интелигентни футболисти по онова време – Роберто Баджо.

Във финалния сблъсък Италия среща Бразилия. След редовното време и двете продължения резултатът остава непроменен. Достига се до изпълнение на дузпи.

Решителния наказателен удар за италиянците се изпълнява от Роберто Баджо. За негово съжаение обаче той изпраща топката над градата на вратата защитавана от Клаудио Тафарел. Следващата дузпа за бразилците е точна и така „Караоките“ печелят своята четвърта титла.

Дейвид Бекъм (Евро 2004): В четвъртфиналите на Евро 2004, Англия и Португалия се срещнаха една срещу друга. Срещата достига до кулминацията си – изпълнения на дузпи. Първото изпълнение на единадесетметровите удари е поверено на голямата звезда на англичаните Дейвид Бекъм.

Тази дузпа обаче е пропусната, което в крайна сметка спомага за отпадането на англичаните от турнира.

Серхио Рамос(ШЛ 2012г): През 2012г в полуфинален сбъсък се срещата „Байерн“ Мюнхен и „Реал“ Мадрид.

В срещата реванш между двата отбора се достига до изпълнение на дузпи. Серхио Рамос трябва да изпълни четвъртата решаваща дузпа, след два пропуска на негови съотборници.

За негово съжаление обаче той също пропуска и след точното изпълнение на Бастиян Швайщайгер, Байерн Мюнхен печели двубоя.

Леонел Меси(Копа Америка 2016): Големите звезди на съвременния футбол също изпускат дузпи. Това се случва на финалния сблъсък от турнира, където Аржентина се изправя срещу Чили.

След нулево равенство в редовното време и продълженията двубоят трябва да се реши след изпълнения на дузпи. Първият изпълнител е именно звездата и капитан на Аржентина Лионел Меси.

Неговия удар не влиза във вратата защитавана от чилийският вратар. След последния пропуск на съотборника му Биглия, аржентинците губят финала на континенталния форум.

Джон Тери(ШЛ 2007/2008): През 2008г „Челси“ и „Манчестър Юнайтед“ се изправят на финала в Шампионската лига.

В редовното време и продъженията срещата завършва 1:1. В една от решителните изпълнения на единадесетметровите удари Джон Тери пропуска и с тази негова грешка предизвестява крайния резултат в полза на „Червените дяволи“.

Пропуснатите дузпи често оставят дълбок спомен и емоции върху играчи, фенове и цялото футболно общество.

Това демонстрира колко важно е психологическата и физическата подготовка, както и как една единствена грешка може да промени играта и крайният резултат.

Въпреки това, трябва да се отбележи, че пропуските от наказателни удари е част от играта и всеки състезател се изправя пред огромното напрежение и очакванията.